" Umut, hiç görmeyen birine gökkuşağını anlatmak kadar zor ve imkansız... "

Categories

-

Asp.Net 301 Kalici Yönlendirme (Moved Permanently)

301 Durum Kodu (Moved Permanently) Nedir ? "301 Moved Permanently" durum kodu, genel olarak bir sayfadan diger bir sayfaya yönlendirme olarak kullanilmaktadir. Örnegin, siz /iletisim sayfasina giris yapacak ziyaretçiler için bir yönlendirme aktif ederek bu ziyaretçileri /hakkimizda sayfasina yönlendirebilirsiniz. Bu sekilde kullanim saglayarak dilediginiz gibi ziyaretçilerinizi sayfalar arasinda yönlendirebilirsiniz.

Web uygulamalarimizda, bir sayfadan bir baska sayfaya gitmek için siklikla Response.Redirect(..) metodunu kullaniriz. Response.Redirect(...) metodu aslinda tarayiciya Geçici Yönlendirme (HTTP 302 - Temporary Redirect) bilgisi göndermektedir. Böylece tarayicimiz, belirttigimiz sayfadan akisa devam eder.

Response.Redirect("geciciyonlendirme", True)

Fakat bu durum arama motorlari için özel bir anlam tasir. Crawler uygulamalari (Arama motorlarinin web sitelerini indexlemeye yarayan uygulamalari), HTTP 302 yönlendirmesini gördügü zaman kendi akisina yeni sayfadan devam etmez. Nedeni ise Geçici Yönlendirme oldugundan, neden yeni sayfadan devam etsin ki :) 

Peki bu durumda ne yapmamiz gerekiyor. Yönlendirme esnasinda tarayiciya HTTP 302 degil, HTTP 301 bilgisini göndermemiz gerekli. HTTP 301 yönlendirmesi ile tarayiciya Kalici Olarak Tasindi (HTTP 301 - Moved Permanently) bilgisi gönderilir ve Crawlerlar, HTTP 301 mesajini görünce kendi akislarina yeni sayfadan devam ederler. Bu sayede tüm web sitemiz indexlenebilecektir.

Response.RedirectPermanent("kaliciyonlendirme.aspx", True)
Response.RedirectPermanent("kaliciyonlendirme.aspx", False)

Burada Response.RedirectPermanent metodu bizden iki deger istemektedir. 1. degerimiz yönlendirilecek sayfa adresi, 2. degerimiz ise Boolean türünden False veya True degeri. Buradaki True degerinin anlami ise sayfa yönlendirme islemi gerçeklestirildikten sonra altinda kalan kodlari okuma islemini sonlandirir. Fakat False degeri aldiginda ise tarayicida sayfa yönlendirme islemi gerçeklestirildikten sonra altinda kalan kodlari okumaya devam eder. Mesela sayfa yönlendirme islemi gerçeklesir ve ardindan veritabani baglantisini kapatir.

301 Durum Kodunun SEO’ya Etkisi Nedir ?

Zaman zaman site üzerindeki baglanti yapisini degistirmek isteyebilirsiniz. Bu da degistirmek istediginiz sayfanizdaki sahip oldugunuz SEO otoritesini kaybetmeden yeni sayfaniza yönlendirmenize yardimci olacaktir. SEO konusunda 301 yönlendirmesi oldukça faydali ve sik sik kullanilan durum kodudur. Ayrica linki degisen sayfalarda 404 hatasinin önüne geçmis oluruz ve kalici olarak yönlendirme saglamis oluruz.


 

  • 0
  • 3749
  • 0

- BUNLARIDA GÖZDEN GEÇİREBİLİRSİNİZ -

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ !

Yorum yazın

HAKKIMDA

KONULARI TAKİP EDİN

SOSYAL AĞLAR

  • Mesajınızı Gonderin