Ana Sayfa... Duyurularım... Ben Kimim ??? Projelerim... Tozlanmış dosyalar... İrtibata Geçin...
 
Yeni Başlayanlar İçin Sıradışı Öğütler

Yazar :  Okan  Düzgün             Yayınlanma Tarihi :  2011-12-13 01:35:17

1 - Merak edin ve merakınız kaybolmadan araştırın. İyi bir programcı olmanın şartı merak etmek ve araştırmalarınız sonucunda merakını dindirebilmektir. Ne kadar çok merak ederseniz o kadar çok araştırırsınız ve ne kadar çok araştırırsanız o kadar çok öğrenirsiniz.

2- Sabırlı olun. Merak ettiklerinizi öğrenirken ve öğrendikten sonra uygularken sabırlı olun. Sabrınızı 1 saat, 10 saat, 1 gün, 1 ay gibi sürelerle sınırlandırmayın. O işi başarıncaya kadar sabredin. Emin olun geriye dönüp baktığınızda birşeyleri başarmanının mutluluğunu yoğun bir şekilde hissedeceksiniz.

3- Okuyun. Bol miktarda okuyun ama bulduğunuz herşeyi okumaktan kaçının. İnternette yer alan dökümanların büyük bir çoğunluğu kitaplara göre daha düzensiz ve alakasız hazırlanmış olurlar. Bir konu hakkında sıfırdan birşeyler öğreneceksiniz mutlaka iyi bir kitaba başvurun. Yoksa konstrantre kayıplarının yanı sıra sizi hedefinizden uzaklaştıran bilgilerle donatılabilirsiniz.

4- Kitabınızı yanınızda taşıyın. Bir konuyu öğrenirken, günlük işlerinizde kitabınızı yanınızdan ayırmamınızı şiddetle tavsiye ederim. Metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında kitabınızı açıp öğreneceğiniz 10 - 15 dakikalık bilginin hafızanızda ne kadarda kalıcı olduğuna şahitlik edeceksiniz. Ayrıca siz bu okumadan sonra otobüsünüzden inip günlük işlerinizi hallederken, beyniniz, siz farkında olmadan arka planda çözemediğiniz problemlerle uğraştığını görecek, bir dahaki sefere kitabı elinize aldığınızda o problemin ne kadarda basit olduğunu anlayacaksınız!

5- Not alın, karalayın. Bir proje yaparken, yada kitap okurken sayfanın önemli yerlerini çizmek yada sayfanın üzerindeki boşluklara küçük notlar almak öğrenme hızınızı arttırır.

6- Hazır bilgilerden kaçının. Araştırmalarınız sonucunda ulaştığınız hazır bilgilerden kaçının. Programlarınızda kesinlikle başkası tarafından yapılan hazır çözümleri uygulamayın. Çünkü Bilgiye ulaşarak öğrenilmez, öğretici olan bilgiye ulaşılırken çekilen sıkıntıdır. Kısacası, hafızanıza yerleşecek olan bilginin kalitesi, çektiğiniz zahmet ile orantılıdır.

7- Derleyici olarak Not defterini kullanın! Özellikle yeni bir programlama dili öğreniyorsanız, önünüzde sadece not defteri açık olsun ve kodlarınızı burada yazarak çalıştırın. Bu yöntemle kodlara karşı farkındalığınız artacak ayrıca extra bir çaba sarf etmeden kodların zihninize otomatik olarak yerleştiğini göreceksiniz.

8- Öğrenmeyi Zamana Yayın. 1 gün boyunca 10 saat çalışmak yerine 2 gün 5′er saat çalışmak daha verimlidir.

9- Önce tasarlayın. Kod yazılarak ulaşılacak hedefi önce kafanızda ve kağıt üzerinde tasarlayın. Sorunları kafanızda çözdükten sonra bilgisayarda sadece koda dökme işi kalacaktır. Bu iş ise genellikle program geliştirmenin en kolay aşamasıdır. (Bu yöntemi alışkanlık haline getirmeniz durumunda algoritma ve programlam yazabilme seviyenizde kısa sürece ciddi ilerlemeler kaydedebilirsiniz.)

10- Başkalarının kodlarını inceleyin ve daha iyisini yazın! Olaylara başkalarının bakış açılarıyla yaklaşabilmek gerçekten zordur. Programcılıkta başkalarının yazdığı kodları okuyarak anlamak, hatalarını bulmak hatta oturup daha iyisini yazmak zor ve bir o kadar da faydalı bir iştir. Internetten veya kitaplardan bulacağınız kodları önce anlamak sonra onu geliştirip daha iyisini yazmak programcılık becerinize ciddi katkılarda bulunacaktır. Benzer şekilde, okuduğunuz programla kitaplarındaki hata ve eksikleri bularak yazara mail ile bildirmek, hem kendinize hemde yazara ciddi yarar sağlar:)

11- Başkalarına yardımcı olun. Başkarının programlama kısmında çektiği sıkıntılara yardımcı olmak, hem bilginize bilgi katacak hemde zaten bildiklerinizi taze tutarak lazım olduğunda kolayca hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

12- Blog tutun veya makale yazın. Programcıların gönüllü işlerinden bir taneside blog tutup bilgilerini başkalarının hizmetine sunmasıdır. Bu işten kendi çıkarınızın olmayacağını düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz demektir. Çünkü en iyi bildiğiniz konuda bile basit bir döküman hazırlamak kolay bir iş değildir ve çeşitli yardımcı referanslara ihtiyaç duyulur. Bir konu da eğitici döküman hazırlamak o konudaki kendi eksikliklerinizin farkına varmanızı sağlar. Alanında iyi ve ün yapmış programcıların bu konuda ne kadar hassas olduklarını bir kaç google araması ile görebilirsiniz.

13- Öğrenmenin en iyi yolu, öğretmektir. İnsanlara yardımcı olarak hem kendi eğitminize ciddi katkı sağlamış olursunuz hemde Peygamberimizin (SAV) öldükten sonra “Geride faydanılacak ilim bırakan kimselerin amel defteri kapanmaz” hadisinde belirttiği insanlardan olabiliriz.

14- Örnek alın ve takip edin. Alanlarında gerçekten başarılı bulduğunuz kişileri örnek almak, onların yaptığı projeleri takip etmek, bloglarını okumak hem mesleki motivasyonuzu taze tutar, hemde ufkunuzu gelişletir. 

 
 Dosyaları indirmek ve yorumları görebilmek için lütfen kullanici girişi yapınız !!!  
 
 
 


 

 Son Güncelleme :  06.05.2018
  Design and Coding - Okan Düzgün 2011 - 2018 © Tüm Hakları Saklıdır.