Ana Sayfa... Duyurularım... Ben Kimim ??? Projelerim... Tozlanmış dosyalar... İrtibata Geçin...
 
Kriptografi Şifreleme Yöntemleri !!!

Yazar :  Okan  Düzgün             Yayınlanma Tarihi :  2013-01-06 03:54:08

Öncelikle şifreleme nedir? Sorusunu cevaplayalım.

Şifreleme adından da anlaşıldığı üzere bir bilginin, verinin kısacası başkası tarafından öğrenilmesini istemediğimiz herhangi bir şeyin sizden başka kimsenin anlayamayacağı şekilde karmaşık ve anlamsız şeylere dönüştürülmesidir. Şifreleme aslında kriptoloji adında bir bilim dalıdır. Kriptoloji ise Yunanca Kryptos Logos (Gizli kelime) tamlamasından ismini almaktadır…Kriptoloji Bir şifreleme bilimidir. Kriptografi yunanca gizli anlamına gelen “kript” ve yazı anlamına gelen “graf” dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır…Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu…Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik ,online banka işlemleri , dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle ve hayatın bir çok kesiminde kullanılmaktadır.

Tamam şifrelemeyi anladık peki nedir bunun geçmişi ?

Sezar’ın kullandığı şifreleme tekniği genelde ilk şifreleme tekniği olarak bilinir… Peki Sezar’ dan önce şifreleme teknikleri kullanılmıyor muydu ? Tabi ki de kullanılıyordu…Örnek vermek gerekirse ;

M.Ö yılarda Mısırlı rahiplerin kullanmış oldukları standart dışı hiyeroglif işaretler…

Ve daha sonra gelen Sezar’ın şifreleme tekniği, Abu Abd al-Rahman’ın kriptoloji ile ilgili yazmış olduğu kayıp kitap’ı, Gaznelilerin şifreleme anahtarları…

Peki şifreleme yöntemleri neye dayanarak oluşturulur nasıl bir yapıdadır ?


Kriptoloji algoritmaları tamamen matematiksel fonksiyonlardan oluşmaktadır.  Düşünün öyle bir işlem yapacaksınız ki şifrelenmesi gereken veriyi yalnızca göndermek istediğiniz 2. Kişi anlayabilecek 3. Şahıslar şifrelemiş olduğunuz bilgiyi çözemeyecek anlayamayacak. Tabi aynı zamanda bu matematiksel işlemler yapılırken şifrelenen bilgininde bozulmaması çok önemlidir.


Kriptografi ( şifre yazımı) literatüründe değişik şifreleme algoritmaları mevcut bunlar ;
Tek yönlü, çok yönlü algoritmalar olarak ikiye ayrılır. Tek yönlü algoritmaları açıklayacak olursam elinizde belirli bir algoritma vardır ve verilen bilgiyi bu algoritmaya göre şifrelersiniz. Hemen resim ile gösterelim;

Bu resim çok yüzeysel oldu sanki hemen ufak bir algoritma oluşturup onun üzerinde gösterelim.

Bu algoritmamızda alfabedeki her harfin karşılığı aşağıdaki şekilde ki gibidir ;

Oluşturmuş olduğumuz bu algoritma ile nuayman kelimesini şifreleyelim..

Evet şekilde görmüş olduğunuz üzere nuayman olarak belirlediğimiz metin, alfabenin tersten yazılmış hali olarak belirlediğimiz algoritma ile şifrelendiği zaman ortaya kdzblzk gibi bir sonuç çıkıyor.
Şimdi bu algoritmamız sayesinde yeni bir şifreleme yöntemi oluşturmuş olduk.

Bildiğiniz gibi şifreleme yöntemlerinin temel amacı  bilgilerinizin 3. Kişiler tarafından erişilememesiydi hemen bir resim ile bu algoritmayı kullanarak 2 bilgisayar arası iletişimi ve 3. Kişinin ağa sızması halinde oluşacak durumu ve şifrelemenin önemini göstereyim .


Göreceğiniz resim 1. Şahısın 2.Şahısa çok önemli bir veri göndermesini anlatıyor.


Yalnız durumda bir aksilik var 3. Şahıs olan hacker ağa sızmış durumda ve gönderilen verileri görebiliyor.  Hackerin amacı orada gönderilen veriyi alıp illegal işlemler uygulamak. Ancak bir şifreli konuşma yazılımı kullanan 1. Ve 2. Şahıs kullandıkları yazılım sayesinde ağı dinlemesine rağmen hiçbir şey yapamayacak olan hackeri alt ediyor .


Evet resimde olduğu gibi kriptografi biliminin aslında ne kadar önemli olduğunu görüyoruz..
Tek yönlü şifreleme algoritmaları tam olarak bu şekilde çalışmakta olup algoritma çözülmediği taktirde kırılması imkansızdır.

Ancak gel gelelim günümüz teknolojisinde saniyede yüzlerce kez deneme yapabilen bilgisayarlar cihazlar donanımlar var. Bu nedenle tek yönlü şifreleme algoritmaları çok hızlı bilgisayarlar ile deneme-yanılma yoluyla kırılabilmektedir.

Bunun önüne geçmek amaçlı çok yönlü şifreleme algoritmaları çıkmıştır. Bu algoritmaya örnek vericek olursak..

Peki bu algoritma nasıl çalışır ?

Çok yönlü algoritmaların çalışması tek yönlü algoritmaların çalışmalarından biraz farklıdır.

Bir veri şifrelenirken sizden birde şifreleme anahtarı talep eder. Sizden almış olduğu şifreleme anahtarını şifreleme algoritmasına dahil ederek algoritmadan çıkacak sonucu tümüyle değiştirmiş olur. Buda çok yönlü algoritmaların kırılma ihtimallerini ortadan kaldırır.

Tek yönlü algoritmada ki örneği geliştirerek çok yönlü algoritmaya çevirelim;

Evet resimden de anlayacağınız üzere rakamsal bir şifreleme anahtarı belirlemişiz ve şifreleme anahtarına göre alfabenin tersinde karşılığı gelen harften şifreleme anahtarı kadar ileri gidiyor ve şifrelenmiş metini oluşturuyoruz.

Yani veriyi şifreleyen kişi şifreleme anahtarını 5 yapsaydı o harften 5 harf ileriye gitmesi gerekecekti. Ve çok yönlü şifreleme algoritmalarında şifreli veriyi göndereceğiniz kişiye yalnızca şifrelenen veriyi değil şifreleme anahtarını da göndermelisiniz ki sonuca ulaşabilsin J

Ayrıca fark ettiğiniz üzere şifreleme algoritmamız geliştikçe verileri algoritmaya bakarak şifrelemek zorlaşıyor. İşte o zaman devreye programcılık giriyor. Bu algoritma ile şifreleme anahtarını 7 alarak nuayman kelimesini şifreleyin desem ? Yapabilirsiniz peki bütün bu dökümanı şifrelemenizi istesem ? Çok vakit harcamak gerekir değil mi? Bu nedenle şifreleme algoritmaları programa dökülmektedir ve de dökülmelidir.

Şimdiye kadar anlattıklarım ile şifreleme yöntemleri hakkında fazla detaylı olmasa da bilgi sahibi olmuş oldunuz.

Ve bende programlama bilgimi kullanarak ek olarak bir şifreleme algoritması daha üretmek istiyorum.  Daha önceden şifreleme adına yazmış olduğum bir programa yeni üreteceğimiz şifreleme algoritmasını da ekleyerek size sunacağım. Bu sayede hem programda ki diğer algoritmaları canlı olarak kullanarak vermiş olduğum bilgiler neticesinde nasıl çalıştığını anlayacak hemde yeni üreteceğimiz algoritma nasıl programa dökülür onu göreceksiniz. Üreteceğimiz algoritma tek yönlü bir algoritma olacak ve biraz önceki algoritmalardan biraz daha fazla karışık olsun istiyorum J Algoritmamızın adı nickim olan Nuayman olsun.

Nuayman şifreleme algoritması;

1-      Girilen metinin her karakterinin birer birer ascii kodu alınır.

2-      Her karakterin ascii kodu arasına bir adet  virgül(,) eklenir.

3-      Elde edilen metin ters çevirilir.

4-      Şifreli metin elde edilir.

 

Nuayman çözüm algoritması;

1-      Şifreli metin ters çevirilir.

2-      Metinde ki bütün virgüller kaldırılır.

3-      Ve her ascii kodun yazısal karşılığı alınır.

4-      Çözülmüş metin elde edilir.

Kaynak : www.cyber-warrior.org 

 
 Dosyaları indirmek ve yorumları görebilmek için lütfen kullanici girişi yapınız !!!  
 
 
 


 

 Son Güncelleme :  06.05.2018
  Design and Coding - Okan Düzgün 2011 - 2018 © Tüm Hakları Saklıdır.