Ana Sayfa... Duyurularım... Ben Kimim ??? Projelerim... Tozlanmış dosyalar... İrtibata Geçin...
 
Bilgilerimizin güvenligi tehlikede !!!

Yazar :  Okan  Düzgün             Yayınlanma Tarihi :  29.04.2017 00:57:31

     Netsparker Yönetim Kurulu Baskani Ferruh Mavituna, Türk kullanicilarinin mahrem bilgilerinin risk altinda oldugunu belirterek, "Vatandaslik numarasindan tapu bilgilerine kadar Türk vatandaslarinin bütün bilgilerinin yer aldigi e-devlette ciddi açiklar var. Siber timler ve istihbarat teskilatlari rahatlikla buralara ulasabilir" dedi.


 

     Dünyada en çok siber saldirilara ugrayan ilk 10 ülkearasinda yer alan Türkiye kamu güvenliginde sinifta kaldi. 25 kisilik beyaz yakali hacker ordusuyla NASA, Intel, Samsung gibi dünya devlerine internet sitesi güvenligi hizmeti veren Netsparker'a göre siber saldirilara karsi en savunmasiniz kamu kurumu e-devlet kapisi. Kamu web sitelerinin güvenlik duvarlarinin gerektigi kadar güçlü olmadigini ifade eden Netsparker Yönetim Kurulu Baskani Ferruh Mavituna, Türk kullanicilarinin mahrem bilgilerinin risk altinda oldugunu söyledi. Mavituna, "Türkiye'de kamu kurumlari gerektigi yerde degil. Vatandaslik numarasindan tapu bilgilerine kadar Türk vatandaslarinin bütün bilgilerinin yer aldigi e-devlette ciddi açiklar var. Geçtigimiz yil 50 milyon Türk kullanicisinin bilgileri hacklenerek internette satisa sunulmustu. Bu bilgileri kullanarak 30 dakikada rahatlikla e-devlet bilgileri ele geçirilebilir. Siber timler ve istihbarat teskilatlari kimsenin haberi bile olmadan rahatlikla bu bilgilere ulasabilir" dedi. Dünyada siber ordular kurulduguna dikkat çeken Mavituna 10 yil öncesine göre Türkiye'de de farkindaligin arttigini söyledi. Mavituna, "2007 yilinda Türkiye'de konferansa katilmistim. Kamu kurumlarinin güvenligini analiz etmistik. O zaman çok kötü bir durumdaydi. Su an en azindan 10 yil öncesine göre iyi durumdayiz. Özellikle bankalar güvenlik konusunda Avrupa ülkelerinden çok iyi durumda. Ancak hala yapilmasi gerekenler var. Her seyden önce kamu güvenligi için standartlar belirlenmeli. Kamu web güvenligini test edecek bir yapi olusturulmali. Bunlari yapmadan siber saldirilardan korunmak mümkün degil" diye konustu.

     Dünyada genelinde 700'den fazla müsteriye hizmet verdiklerini dile getiren Mavituna sunlari söyledi: "Müsterilerinin yüzde 70'i ABD'de. ABD Enerji Departmani, Emerakan eyalet bankalari, NASA, Intel, Samsung ve ING gibi firmalar bizim müsterilerimiz. Müsterilerimizin sadece yüzde 10'u Türkiye'de. Yüzde 100 yerli firma olarak Türkiye'de de olmak istiyoruz. Biz bu güçlü yazilimizi her an güncelliyoruz. KOBI için bu yazilimin maliyeti 25 bin, büyük sirketler için 1 milyon TL'yi buluyor." 

 
 Dosyaları indirmek ve yorumları görebilmek için lütfen kullanici girişi yapınız !!!  
 
 
 


 

 Son Güncelleme :  06.05.2018
  Design and Coding - Okan Düzgün 2011 - 2018 © Tüm Hakları Saklıdır.